Οταν η Φωφώ συνάντησε τον Μηνά,έναν ωραίο δόκιμο του Πολεμικού Ναυτικού,τον ερωτεύτηκε κεραυνοβόλα και έκανε τα πάντα για να γίνει γυναίκα του.Κι όταν το πέτυχε,πίστεψε πως ήταν η πιο ευτυχισμένη γυναίκα στον κόσμο.Είκοσι χρόνια μετά ο γάμος της έχει δοκιμάσει κάθε αντοχή της από τις απιστίες του άντρα της,που δεν χάνει την ευκαιρία να την υποτιμά.Κι εκείνη,αδύναμη να τον εγκαταλήψει και να φύγει,έχει κλειστεί καλά στο σπίτι της,έχοντας πλέον για εραστή... το ψυγείο.
Με τα χρόνια το άλλοτε λυγερόκορμο κορίτσι έχει καταντήσει μια υπέρβαρη ατημέλητη γυναίκα,που ούτε τα δύο έφηβα παιδιά της φαίνεται να την υπολογίζουν.Έχοντας χάσει κάθε αυτοσεβασμό,και βρισκόμενη στα όρια της κατάθλιψης,ένα μικροατύχημα την οδηγεί καλοκαιριάτικα σε φυσικοθεραπευτήριο,ενώ η οικογένειά της την εγκαταλείπει ολομόναχη στον καύσωνα της Αθήνας για να μη χάσουν τις διακοπές τους.
Το γεγονός ότι όλοι αδιιαφορούν παντελώς για την κατάστασή της συν το ότι πρέπει να γδυθεί μπροστά στον φυσικοθεραπευτή,έναν ιδιαίτερα γοητευτικό νέο άνδρα,την κάνουν να νιώσει τόσο άσχημα,που παίρνει τη μεγάλη απόφαση.Να αδειάσει το ψυγείο απο το βάρος του και να χάσει επιτέλους τα περιττά κιλά της αρχίζοντας αυστηρή δίαιτα.
Όμως κανείς δεν περιμένει τις ραδγαίες εξελίξεις που θα ακολουθήσουν και θα βρούν απροετοίμαστη όχι μόνο την οικογένειά της,αλλά και αυτή την ίδια...